XX. století
Pátek 15. 12. 2023 / 17:00 / Kino Ponrepo
Režie: Bernardo Bertolucci / Itálie, Francie, Německo 1976 / 317 min. / Přístupnost: 15+ / Formát: DCP / Titulky: anglické v obraze, české elektronicky
Výpravné historické drama, které se stalo kultovní klasikou. Očima hlavních hrdinů (ve skvělém podání Roberta De Nira a Gérarda Depardieu) sleduje politické konflikty mezi fašismem a komunismem v první polovině 20. století.
Výpravné historické drama s mezinárodním hereckým obsazením. Film se odehrává v severní Itálii a líčí osudy a přátelství dvou mužů – statkáře Alfreda Berlinghieriho (De Niro) a rolníka Olma Dalcò (Depardieu) –, kteří jsou svědky a účastníky politických konfliktů mezi fašismem a komunismem v první polovině 20. století. Film měl premiéru mimo soutěž na filmovém festivalu v Cannes v roce 1976. S délkou 317 minut v původním znění je film známý jako jeden z nejdelších komerčně vydaných filmů vůbec. Jeho délka vedla k tomu, že byl při původním uvedení v mnoha zemích, včetně Itálie, uváděn ve dvou částech. V jiných zemích, například ve Spojených státech, byla vydána jediná, sestříhaná verze (247 minut). Film se stal kultovní klasikou a dočkal se několika speciálních edic domácího videa od různých distributorů. Restaurovaná verze filmu měla premiéru mimo soutěž na festivalu v Benátkách v roce 2017.