Tělesná stráž
Sobota 3. 12. / 15:30 / Světozor
Režie: Akira Kurosawa / Hrají: Toširó Mifune, Tacuja Nakadai, Jóko Cukasa, Isuzu Jamada a další / Rok vzniku: 1961 / Země: Japonsko / Délka: 110 min. / Jazyk: Japonsky / Titulky: České, anglické / Přístupnost: 12+
Akční drama, které inspirovalo Sergia Leoneho k natoční spaghetti westernu Pro hrst dolarů, uvádíme k připomenutí velikosti herce Tošira Mifuneho, od jehož smrti letos uplyne 25 let.
Co má společného spaghetti western Sergia Leoneho Pro hrst dolarů a Osobní strážce s Kevinem Costnerem? Oba tituly skládají poctu jednomu z majstrštyků japonské kinematografie od jedinečného Akiry Kurosawy, ten první je dokonce jeho remakem. Legendární akční spektákl zasazený do 19. století umně pracuje s prvky westernu a gangsterky. Vypráví peripetie samuraje Sanjura, nájemného vraha a mazaného sluhy dvou pánů v městečku sužovaném válkou dvou klanů (podobnost s divadelní hrou Carla Goldoniho není jistě náhodná, i když jde o adaptaci románu Rudá žeň Dashiella Hammetta). V hlavní roli snímku, který Francis Ford Coppola zařadil mezi deset nejdůležitějších kinematografických děl všech dob, září Toširó Mifune, od jehož smrti letos uplyne dvacet pět let.