Samuraj
Pátek 15. 12. 2023 / 18:00 / Světozor (Velký sál)
Režie: Jean-Pierre Melville / Francie, Itálie 1967 / 100 min. / Přístupnost: 15+ / Formát: DCP / Jazyk: francouzsky / Titulky: anglické v obraze, české elektronicky
Legendární neo-noirová kriminálka geniálního filmového stylisty Jeana-Pierra Melvilla, kinematografická delikatesa obdivovaná kritiky i laiky, kterou v době vzniku ve Francii viděly téměř dva miliony diváků, s nezapomenutelným Alainem Delonem v hlavní roli.
John Woo, Jim Jarmusch, Walter Hill, David Fincher či Johnnie To, ti všichni a řada dalších ve svých filmech čerpají z legendární neo-noirové kriminálky geniálního filmového stylisty Jeana-Pierra Melvilla. Ikona francouzského filmu Alain Delon se doslova narodil pro roli Jefa Costella, osamělého nájemného vraha v přiléhavém baloňáku, s nímž se setkáváme v kritickém okamžiku – ten, kdo jej najal, se mlčenlivého zabijáka pokouší sprovodit ze světa. Kinematografická delikatesa obdivovaná kritiky i laiky, kterou v době vzniku ve Francii viděly téměř dva miliony diváků, uchvacuje i po opakovaném zhlédnutí bravurně vystiženou tajuplnou atmosférou a mistrovským citem pro všeříkající detail. Samuraj se letos dočkal nové digitálně zrestaurované verze.