Petrolejové lampy
Čtvrtek 14. 12. 2023 / 19:00 / Světozor (Velký sál)
Režie: Juraj Herz / Československo 1971 / 101 min. / Přístupnost: 15+ / Formát: DCP / Jazyk: česky / Titulky: anglické v obraze
Respektovaná psychologická studie režiséra Juraje Herze s obdivuhodnou výtvarnou stylizací a nezapomenutelnými hereckými výkony Ivy Janžurové a Petra Čepka v nové, digitálně restaurované 4K verzi.
Loni uběhlo půl století od okamžiku, kdy o Zlatou palmu v Cannes soupeřil mimo jiné i s Tarkovského Solarisem Juraj Herz s proslulou stejnojmennou adaptací psychologického románu Jaroslava Havlíčka. Štěpě Kiliánové je třicet a na počátku dvacátého století výrazně vyčnívá autentickou svobodomyslností. Její touha vdát se a mít rodinu se zhmotní ve sňatku s bratrancem Pavlem, důstojníkem ve výslužbě. Konečně nabytému štěstí se však záhy postaví do cesty zjištění, že si Pavel dosavadním zhýralým životem přivodil syfilis a jeho fyzický i psychický rozpad je nevyhnutelný. Respektovaná psychologická studie s obdivuhodnou výtvarnou stylizací a nezapomenutelnými hereckými výkony Ivy Janžurové a Petra Čepka se letos dočkala nového digitálního zrestaurování ve 4K.