Lawrence z Arábie
Sobota 16. 12. 2023 / 20:30 / Světozor (Velký sál)
Režie: David Lean, Velká Británie 1962 / 227 min. / Přístupnost: 12+ / Formát: DCP / Jazyk: anglicky, arabsky, turecky / Titulky: anglické v obraze, české elektronicky
První velká role Petera O’Toola, od jehož skonu letos v prosinci uplyne deset let. Oscarový snímek sira Davida Leana se stal legendou kinematografie i úctyhodným synonymem filmového spektáklu.
Britský důstojník Thomas Edward Lawrence sfoukne hořící sirku a časoprostorová moc filmového střihu přenese diváka do nekonečné pouště, již právě rozsvěcí krvavý horizont. První světová válka je v rozpuku a Lawrence pod žhnoucím sluncem sjednocuje roztříštěné arabské kmeny v boji proti Osmanské říši. Oscarový snímek sira Davida Leana není jen úctyhodným synonymem filmového spektáklu, ale také intimní charakterovou studií člověka a imerzí, v níž se poušť stává extenzí tajuplnosti lidské mysli. Ve své první velké roli exceluje Peter O’Toole, od jehož skonu letos v prosinci uplyne deset let. Sošná tvář a porcelánově modré oči, hledící vstříc otázce vlastní identity, jakou si v různých obměnách pokládá každý z nás, ale zůstávají uměleckým dílem s trvalou hodnotou.