Hrob světlušek
Sobota 16. 12. 2023 / 15:00 / Světozor (Velký sál)
Režie: Isao Takahata / Japonsko 1988 / 89 min. / Přístupnost: 15+ / Formát: DCP / Jazyk: japonsky / Titulky: anglické v obraze, české elektronicky
Mistrovské dílo Isao Takahaty, kolegy Hajao Mijazakiho z proslulého studia Ghibli, se počítá k absolutním vrcholům japonské animace. Jeho děj je zasazen do posledních měsíců druhé světové války a dle mnohých jde o jeden z nejpůsobivějších protiválečných filmů, který kdy byl natočen. Doporučujeme pro diváky až od 15 let.
Do konce druhé světové války chyběly měsíce, když americká letadla kropila japonská města zápalnými pumami. Do skličující reality válečných zrůdností, která je bohužel dnes tak aktuální, je zasazen tklivý příběh osiřelých sourozenců Seita a Setsuko bojujících o přežití. Dle mnohých jeden z nejpůsobivějších protiválečných filmů, který byl kdy natočen, vznikl v produkci proslulého studia Ghibli a počítá se k absolutnímu vrcholu japonské animace. Mistrovské dílo Isao Takahaty, kolegy Hajao Mijazakiho je odzbrojující obžalobou národních lídrů dříve i dnes, kteří si berou bezmocné dospělé i děti jako rukojmí svých opovrženíhodných plánů.