Bio Ráj
Pátek 15. 12. 2023 / 15:00 / Světozor (Velký sál)
Režie: Giuseppe Tornatore / Itálie, Francie 1988 / 155 min. / Přístupnost: 12+ / Formát: DCP / Jazyk: italsky / Titulky: anglické v obraze, české elektronicky

Projekce v rámci Bio Senior
Jedna z nejkrásnějších poct filmu a velkému plátnu s Philippem Noiretem v jedné z hlavních rolí ověnčená nejen velkou cenou na festivalu v Cannes, ale také Oscarem za nejlepší cizojazyčný film.
Renomovaného režiséra Salvatoreho Di Vitu (Jacques Perrin) jednoho večera zastihne v římském bytě informace, že stařík Alfredo odešel na onen svět. V jeho vzpomínkách se vracíme na rodnou Sicílii, doprovázíme smutného pozůstalého do světa dávného dětství. Adorovaným středobodem existence malého Tota bylo lokální kino Ráj a v něm přebývající promítač Alfredo (Philippe Noiret), svého druhu otcovská figura, jež ve všetečném chlapci vzbudila absolutní lásku k filmu. Na faktu, že Tornatoreho okouzlující nostalgický snímek je jednou z nejkrásnějších poct filmu a velkému plátnu, se shodli diváci po celém světě (49. deváté místo v hlasování o nejlepší film všech dob v databázi imdb.com), porota na festivalu v Cannes (Velká cena) i členové americké filmové akademie (Oscar za nejlepší cizojazyčný film).